[ad_1]

30 років тому – 24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення Незалежності України. Одним з чотирьох його співавторів був і наш земляк Левко Лук’яненко.

За проголосувала більшість депутатів – 346 із 363, присутніх у залі (усього – 450). З того часу життя країни і Чернігова у тому числі почало новий відлік.

На 30-ту річницю цієї історичної події пропонуємо згадати, яким було життя у Чернігові протягом цих років. Зараз – друга частина. Про кінець 90-х у місті над Десною.

1996. Перша церква і черги за ваучерами

Головні події в Україні – «Конституційна ніч» (28 червня Верховна Рада затвердила новий Основний Закон) і запровадження національної валюти – від 2 вересня з’явилися українські гривні з курсом 1 грн = 1,82 USD. Наступні 15 днів грошової реформи купоно-карбованці обмінювалися за курсом 100 тисяч за 1 гривню.

У Чернігові відкрито Центр медико-соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Відродження».

Відбулися перші археологічні дослідження в Батурині.

Запрацювала перша в місті школа іноземних мов – Fame.

Створено Чернігівське земляцтво в Києві.

Чернігів останнім з обласних центрів завершив отримання компенсаційних сертифікати. Чернігівські черги за ваучерами – найдовші в Україні.

Під офісами страхової корпорації «АСПЕК» збираються натовпи ошуканих вкладників.

На кладовищі Яцево відкрито першу церква, збудовану після 1991 року – храм святителя Феодосія.

1997. Грабіжники у художньому музеї і наш космонавт

Перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк – випускник Чернігівського вищого військового авіаційного училища – полетів у космос на американському шатлі Колумбія

Після 25-річної перерви, в чернігівські тролейбуси повернулись кондуктори, що збільшило виручку від продажу квитків у 3,5 рази.

Чернігівська міська рада пропонує революційну ідею – збирати з кожного жителя міста щомісячно по 4 гривні (2 долари або 1,5-2 кг м’яса за тодішніми цінами) на підтримку медичних закладів. Це відбувається під соусом першого кроку до страхової медицини. На жаль чи на щастя, але ініціатива так і не була запроваджена.

З Чернігівського художнього музею вкрадено 10 картин і три бронзові статуї. Двоє озброєних грабіжників увірвалися до музею, зв’язали охоронця й винесли зі сховища полотна XVII століття. Системи захисту не спрацювали. Серед вкраденого — «Виховання Амура Венерою та Меркурієм» італійського художника Рооса і «Чоловічий портрет» невідомого автора.

За оцінкою фахівців, вартість викрадених картин становила 3,5 мільйони доларів. Їх так і не знайшли. Цікаво, що роком раніше з музею вкрали картину ціною 150 тисяч доларів, а роком пізніше – сім робіт російських та європейських художників, серед яких і «Портрет дівчини в білому чіпці» Жана Батиста Греза ціною у 500 тисяч доларів. У останньому випадку зловмисників було знайдено.

Чернігівська «Десна» виграє змагання у Другій лізі і виходить до Першої ліги. На другому місці фінішувала ще одна команда з Чернігівської області – варвинський «Факел».

1998. Убитий американець і Макдональдс

14 вересня Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу проти екс-прем’єр-міністра Павла Лазаренка. Через кілька місяців його заарештували в США і посадили до в’язниці.

А у Чернігові вистачало свого криміналу. Спершу було пограбовано ювелірний магазин «Валентина». Злочинець автоматною чергою поранив покупця і забрав, разом з двома спільниками, касову виручку і золото.

Також у нашому місті зарізали представника Корпусу миру Віктора Етьєна Верлоу. Це було перше вбивство волонтера США в країнах СНД. З квартири, яку винаймав Верлоу, винесли комп’ютер. Винуватця затримали майже за тиждень у Миколаєві. Ним виявився 33-річний раніше двічі засуджений чернігівець (після 10 років ув’язнення вийшов на волю у 1997-му). Він разом зі спільниками підібрали ключі до квартири громадянина США, аби пограбувати його, але той чинив опір і отримав рокове поранення.

19 грудня відкрито чернігівський фастфуд-ресторан «Макдональдс».

Указом президента України Чернігівський архітектурно-історичний заповідник отримує статус національного і власну назву «Чернігів стародавній».

1999. Закрита «Дружба» і школа на Масанах

Уродженець Чернігівської області Леонід Кучма вдруге обраний президентом України. Цікаво, що на Чернігівщині він програв комуністу Петру Симоненку (56,3 %), але загалом переміг у 2-му турі з відривом у 19 % голосів виборців.

На глобальну реконструкцію зачинився кінотеатр «Дружба». У місті лишився тільки один кінотеатр.

Нарешті було електризовано ділянку залізниці від Чернігова до Ніжина. Тепер чернігівці отримали можливість значно швидше і без пересадки дістатися до Києва.

Масові протести підприємців з наметовим містечком в сквері перед мерією. Бізнесмени вимагають знизити ринкові ставки.

Новим головою Чернігівської ОДА призначено Миколу Бутка. Він пропрацював на цій посаді більше 3 років – до листопада 2002-го.

Відкрита школа №35 на Масанах. Натомість 9 квітня, у Чистий четвер, закрилася єдина в Чернігові громадська лазня на вул. Гончій (тоді – вул. Горького).

2000. Перші маршрутки і втрачена ТЕЦ

20 квітня ракета «Точка-У» класу «земля-земля», яка під час навчань була випущена з Гончарівського військового полігону, влучила у житловий будинок в Броварах. Загинули три людини.

У Чернігові – довгострокова акція протесту чернігівських підприємців з Центрального ринку перед будівлею Черніговоблспоживспілки. Вони підозрюють, що сплачений ними ринковий збір осідає в кишенях чиновників, а не йде на покращення умов торгівлі.

Опалювальний сезон в Чернігові під загрозою. Місту виділено 50% від потреби в природному газі. На щастя, до морозів проблему вдалося вирішити.

Того ж року Чернігівську ТЕЦ передали в оренду приватній фірмі «ТехНова». І досі намагаються повернути назад.

Від 2000 року до сфери пасажирських перевезень допущені приватні підприємці. Це призвело до значного розширення маршрутної мережі, яка охопила всі райони і мікрорайони міста. Схоже, чимало автобусів, що вийшли на дороги у 2000-му, їздять містом і досі.

[ad_2]

Источник: 0462.ua

Добавить комментарий