Содержимое

[ad_1]

Сьогодні, 9 вересня, святкується День українського кіно. На відміну від ряду інших державних свят, він не має нічого спільного з радянським спадком і є дітищем незалежної України. Відзначати професійне свято кінематографістів кожної другої суботи вересня було визначено Указом Президента Леоніда Даниловича Кучми у 1996 році.

Історія українського кінематографу бере свої витоки у позаминулому сторіччі. Перша кінозйомка на теренах нашої держави відбулася у вересні 1896 року. Фотограф Альфред Федецький зняв у Харкові декілька хронікальних сюжетів. А в грудні цього ж року пан Федецький влаштував у Харківському оперному театрі публічний кіносеанс, який став першим не лише на території сучасної України, а й загалом у колишній російській імперїї, якою ми на той час були поневолені.

У Золотому Фонді світового кінематографу назажди лишилися імена та роботи кінорежисерів Олександра Довженка та Івана Миколайчука, Сергія Параджанова та Івана Кавалерідзе, Марка Донського та Леоніда Осики. І дуже тішить спостерігати, що нині, на землях незламної України в огні великої війни загартовуються нові таланти. Голоси сучасних українських режисерів набирають сили, розповідаючи світові про нашу культуру, історію, гумор та величний український дух.

Ми підготували для вас добірку з п’яти українських стрічок, що вийшли у прокат в 2023 році і які варто подивитися, якщо ви досі їх не бачили.

“Довбуш”

Режисер: Олесь Санін

Жанр: історичний фільм, пригодницький фільм

У головних ролях: Олексій Гнатковський, Дарія Плахтій, Сергій Стрельніков, Ростислав Держипільський

Вже третя спроба українських кінематографістів (й на суб’єктивну думку авторки цих рядків — найвдаліша) перенести на великий екран історію найвідомішого з ватажків опришків, карпатського лицаря Олекси Довбуша.

Свавілля польської шляхти змушує братів Олексу та Івана опинитися поза законом, а віра в революційні ідеали приводить їх до лав повстанців-опришків. Поєднані бажанням помститися за жорстоке вбивство своїх рідних, брати згодом віддаляються один від одного: Івана засліплюють гроші та статки, а Олекса лишається вірний своїм переконанням.

Першими глядачами стрічки стали бійці 68-ї окремої єгерської бригади, що носить горде ім’я Олекси Довбуша. Зараз цей фільм ще можна встигнути подивитися в кінотеатрах. Тож не пропустіть можливість повністю зануритись у наше славне минуле та помилуватися неймовірно прекрасними краєвидами Карпат.

“Щедрик”

Режисер: Олеся Моргунець-Ісаєнко

Жанр: історія, драма

У головних ролях: Андрій Мостренко, Йоанна Опозда, Христина Ушицька, Томаш Собчак, Поліна Громова, Яна Корольова, Євгенія Солодовник

Безсмертна мелодія “Щедрика”, написана українським композитором Миколою Леонтовичем, ось уже понад століття є символом Різдва не лише в Україні, а й в західному християнському світі. Саме ця мелодія, на думку маленької дівчинки Ярослави, здатна примирити людей у всьому світі, а її мама, викладачка музики Софія, збирає у себе під крилом дівчаток різних національностей, що залишилися без батьків.

Страшні реалії Другої Світової війни для маленьких та дорослих героїв фільму змінюються не менш страхітливими декораціями радянської окупації. Замість німецького зашморгу горло міста Станіслава (сучасний Івано-Франківськ) стискає кривава червона рука. У Софії забирають вихованок та відправляють їх у сиротинець, але дівчаткам вдається пронести крізь тяжкі роки любов до прекрасного та віру в диво.

“Памфір”

Режисер: Дмитро Сухолиткий-Собчук

Жанр: драма

У головних ролях: Олександр Яцентюк, Соломія Кирилова, Станіслав Потяк, Мирослав Маковійчук

Стрічка, що стала потужним кінематографічним висловлюванням про незламний дух українського народу.

Колишній контрабандист на прізвисько Памфір після років роботи за кордоном повертається до рідного буковинського села. Він приймає рішення жити й заробляти чесно, щоб бути гарним прикладом для наслідування для свого сина Назара. Але в корумпованому регіоні, де злочинність та релігія сплелися в одне ціле, планам Памфіра не судилося втілитися. Назар через юнацьке бажання втримати батька вдома палить його документи, й випадково підпалює місцеву церкву. Памфірові доводиться знову зануритись у кримінал, щоб відшкодувати збитки.

У червні 2023 року британське видання «The Guardian» включило стрічку «Памфір» до переліку з 37 стрічок, яке визначило найкращими фільмами 2023 року.

“Люксембург, Люксембург”

Режисер: Антоніо Лукіч

Жанр: трагікомедія

У головних ролях: Раміл Насіров, Аміл Насіров

Обов’язково до перегляду — прихильникам творчості гурту “Курган & Agregat” (хоча вони, напевно, подивилися ще у кінотеатрах в перших рядах, але раптом ні). І бажано — усім поціновувачам вайбових комедій з колоритом української провінціїї (в усьому, включаючи суржик).

“Чогось цих хлопцев з самаго дєцтва тяне на праблєми” — інакше й не скажеш про головних героїв фільму, близнюків Колю та Васю. Мати змалечку тягла на собі виховання двох лобуряк, бо татко накивав п’ятами з родини, як ті ще були малі. Аж раптом прийшла звістка про те, щонікудишній батько помирає десь у Люксембурзі. Коля хоче поїзати до нього. А Вася навпаки вважає, що це дурниці й не варто витрачати час на людину, яка давно їх покинула. Все ж хлопці вирушають у подорож, але ким виявиться людина, з якою вони прагнуть зустрітися?

“Мирний-21”

Режисер: Ахтем Сеітаблаєв

Жанр: військова екшн-драма

У головних ролях: Андрій Самінін, Максим Девізоров, Павло Лі, Віктор Жданов

Сьогодні цей фільм — гарне нагадування про те, що війна з росією йде не 500+ днів, а набагато довше. Сюжет базується на реальних подіях 2014 року, коли на прикордонні Луганщини спецслужби росії намагалися схилити до державної зради загін українськиїх прикордонників. Але сподівання продублювати кримський сценарій та без бою захопити українські території не справдилися. Загін вирішив вступити у бій, не маючи за плечима бойового досвіду, бо вірність Україні та власним моральним принципам виявилась сильнішою за страх.

Підготувала Ольга Мелашенко
Чернігівська Медіа Група

[ad_2]

Источник: 0462.ua

Добавить комментарий